Site Search Main Navigation Sub Navigation Page Content Utility Navigation

Mount Union College Holds Annual Senior Recognition and Honors Convocation

April 20, 2006

Mount Union College held its annual Senior Recognition and Honors Convocation Thursday, April 20 honoring graduating seniors and underclass students who have excelled academically, displayed excellent leadership skills and shown dedication to the College and community through outstanding community service initiatives.

Nearly 70 awards were presented to deserving students, ranging from general to discipline-specific. The following students were honored:

  • The Black Student Union Service Award was presented to Christina L. Brooks, a senior French major of Akron and Anthony E. Jones, a senior art major of Youngstown.
  • The Arthur Dimit Prize honored Amanda D. Ashley, a senior media computing major of Akron.
  • The Doyle-Montagno Prize was awarded to R. Brandon Fergason, a junior French major of Alliance.
  • The Laurie Kolenbrander Public Service Award recognized Leah K. Beegan, a senior exercise science major of Cambridge and Sara L. Stevens, a senior business administration and sport management major of Gibsonia, Pennsylvania.
  • The Chris Schuh Award went to Brandon M. Boehm, a sophomore of Amelia.
  • The Dean Taylor Leadership Prize was awarded to Andrew S. Ricci, a senior writing major of Beaver Falls, Pennsylvania.
  • The Dean's Purchase Awards in Art recognized Coleen M. Archer, a junior art major of Rockhill, SC; Kathleen R. Kovarik, a freshman of Copley; Dustin J. Lato, a senior psychology major of Lisbon; Samantha L. Scheible, a senior art major of Alliance and Jeremy B. Velliquette, a junior art major of Fremont.
  • The Mary Evelyn Cook Weber Prize was presented to Sarah M. Loudon, a junior art major of Salem.
  • The "Decade of Excellence" Prize was awarded to Pierre A. Garcon, a sophomore communication studies major of West Palm Beach, Florida.
  • The Marguerite "Peg" Lynn Freshman Award honored Nathan M. Kmic, a freshman of Delta.
  • The Joseph Montgomery Leadership Prize was awarded to Matthew L. Kostelnik, a sophomore history major of Avon Lake and Frederick S. Safran, a sophomore business administration major of Sagamore Hills.
  • The Ken Wable Prize went to Thomas A. Manning, a senior history major of Youngstown and Ross T. Watson, a senior business administration major of Canfield.
  • The Corl James Zimmerman Award was presented to Gergory A. Brauer, a senior business administration major of Lakewood.
  • The Biology Faculty Award recognized Meredith A. Boley, a senior biology major of Akron.
  • The Dr. J and G.E. Brugger Pre-Med Award honored Susan E. Ball, a junior biology major of East Liverpool.
  • The Shumaker Physiology Prize was awarded to Jenna L. York, a senior biology major of Leetonia.
  • The Alumni Chemistry Award was presented to A. Andrew Smith, a senior chemistry and mathematics major of Canton and R. Sean Trevino, a junior biochemistry major of Beloit.
  • The American Institute of Chemists Award and The Louis A. Pappenhagen Prize honored Randall M. Mason, a senior biochemistry major of Girard.
  • The Bertha H. Tsai Award was given to Matthew D. Learn, a senior chemistry major of Greensburg, Pennsylvania.
  • The Robert I. Brainard, Jr. Communications Award recognized Erin M. Orr, a senior media studies major of Youngstown and Rachel R. Teron, a senior media studies major of Independence.
  • The Cynthia L. Hepler Radio Award was presented to Angelica M. Ackerman, a junior media studies major of Alliance and Kerri E. DiNarda, a junior media studies major of Louisville.
  • The Alfred Henry Ringwald Debate Prize honored Leland G. Spencer, a junior communication studies major of Massillon.
  • The Alumni Computer Science and Information Systems Prize was awarded to Leslie A. Lewis, a senior information systems major of Wickliffe and Chad P. Kimmel, a senior computer science major of Youngstown.
  • The Robert E. Hillier Family Scholarship was given Gina L. Donald, senior accounting major of Youngstown; Chad V. Johnson, a senior accounting major of Ashtabula; Justin P. Marx, a junior business administration major of North Canton; Kelleen M. Ossler, a junior accounting major of Carrollton; Christina A. Robison, a senior accounting major of Louisville; Justin G. Rush, a junior accounting major of Canton and Adam P. Sues, a junior business administration major of Akron.
  • The David Ellis Shively Sophomore Award went to Daniel A. Luketic, a sophomore business administration major of Rootstown.
  • The Hubert R. Pinney Senior Award in the Department of Economics, Accounting and Business Administration was awarded to Lisa M. Andrews, a senior business administration major of Suffield; Nicholas B. Russo, a senior business administration major of Elyria and Amber D. Wallace, a senior accounting major of Jewett.
  • Russo also received The Wall Street Journal Award.
  • Wallace also received The Robert L. and Flora Curtis Kniveton Accounting Prize.
  • The Ethel Mellinger Award in Elementary Education was presented to Sarah R. Gibson, a senior middle childhood education major of Dover and Leann L. Neiman, a senior early childhood education major of Boardman.
  • The Phi Delta Kappa Secondary Education Award recognized Shannon N. Scott, a senior biology major of Paris.
  • The Amelia Alexander Dillow Prize honored Emily T. Boeckman, a junior English major of Bay Village.
  • The Eric A. and Mary W. Eckler English Prize was awarded to Emily E. Stockdale, a senior writing major of Akron.
  • The William H. McMaster, Jr. Senior English Prize recognized Leslie A. Aker, a senior English major of Columbiana and Mary E. Tyna, a senior writing major of Fairview Park.
  • The Stephen Family Prize for Writing was awarded to James B. DeMonte, a senior writing major of Dennison.
  • The John E. and Helen W. Saffell Prize honored Aubrey L. Bowser, a sophomore English major of Beaver Falls, Pennsylvania.
  • The Dr. Vasile and Georgia Calesi Foreign Language Prize was presented to Kesha M. Robertson, a senior French major of Geneva.
  • The Mary Frost French Prize recognized Cassaundra R. Hickman, a sophomore French and Spanish major of Alliance and Erica J. Supers, a senior French and writing major of North Ridgeville.
  • The Rufus Ruth Romance Language Prize was presented to Rachel M. Bieber, a junior Spanish major of Chardon and Elaine C. Sustersic, a senior Spanish major of Hinckley.
  • The George and Shirley Weimer Prize in Japanese honored Kristen D. Gist, a junior international business and economics major of Summerville, South Carolina.
  • The George and Shirley Weimer Prize in German went to Ariella J. Brown, a senior German major of Bedford.
  • The Harold R. Dillow Geology Prize was given to Emily B. Foley, a junior geology major of Westerville and Marco Finotello, a junior geology major of Kent.
  • The Richard L. and Connie VanderMeulen Doyle Prize honored Jennifer L. Moreck, a sophomore history major of Kent.
  • The Fishel History Prize went to Kindall E. Glover, a senior history major of Beaver Falls, Pennsylvania.
  • The Daniel Kibler, MD Prize was awarded to Courtney E. Sevin, a senior athletic training major of Eastlake.
  • The Physical Education and Health Prize was presented to Laura B. Bandy, a senior health and physical education major of Beloit.
  • The Gordon L. Wable Memorial Prize recognized Daniel J. Blume, a senior health and physical education major of Pittsburgh, Pennsylvania.
  • The James E. Wuske Endowed Prize was awarded to Matthew J. Oberly, a senior mathematics major of Minerva.
  • The Wilbur and Burdella Stuckey Carl Mathematics Prize honored Gregory M. Micheli, a sophomore of Upper Sandusky; Jenna L. Patterson, a sophomore of Industry, Pennsylvania; Janelle Rothacker, a freshman of Brookpark and Emily L. Saracusa, a freshman mathematics major of Northfield Center.
  • The Ullman Mathematics Prize went to Nicole R. Carter, a senior mathematics major of Fairview Park; Julia Christman, a senior mathematics major of North Canton and Stefanie Lang, a senior mathematics major of Wadsworth.
  • The Lucile Brown Ketcham Prize was awarded to Leanne R. Williams, a senior music education major of Salem.
  • The Music Faculty Award recognized Dan J. Cetina, a senior music education major of Garfield Heights.
  • The Sophomore Choral Award was presented to Jaclyn N. Kurtz, a junior music education major of Hudson.
  • The Cecil T. and Marian H. Stewart Award and The George L. and Margaret Wagner King Prize for the Performing Arts recognized Beatrice B. Petzinger, a senior music education major of Poland.
  • The Teeple-Krohn Prize honored ConnieMarie Whitehouse, a senior music education major of Mentor.
  • The American Bible Society Award was presented to Meghan C. Moreland, a junior mathematics major of Strongsville.
  • The Oscar W. and Viola H. Dunn Bible Prize went to Daniel W. Eynon, a senior philosophy and religious studies major of Salem.
  • The Charles and Ilene Hart Prize in Physics was awarded to Koji Masuda, a senior physics and astronomy major of Japan and Kristen L. Thomas, a senior physics and astronomy major of Hammondsville.
  • The Physics Faculty Prize in Physics honored Brian J. Oyer, a junior physics and astronomy major of Dalton.
  • The Judge Phillips Pre-Law Prize was awarded to Alexander J. Darr, a junior political science major of Port Clinton and Lisa M. Sas, a senior political science and Spanish major of Elyria.
  • The Political Science Award was given to William L. Bartos, a junior political science major of Poland.
  • The Kitzmiller Psychology Prize recognized Christina L. Fitch, a senior psychology major of Loudonville.
  • The Shea Zellweger Psychology Service Award and The William H. Porter, Jr. Sociology Award went to Emily T. Creamer, a senior psychology and sociology major of Alliance.
  • The Sociology Senior Research Prize honored D. J. Susko, a senior sociology major of Masury.
  • The Mount Union Players' Hall of Fame Award was presented to Rick M. Clymer, a senior sport management major of Brooklyn Heights and Travis E. Harding, a senior theatre major of Louisville.
  • The Dramatics Award went Nicole L. Bowers, a senior business administration major of Alliance.

Also recognized were those inducted into Psi Kappa Omega, the all-college academic honor society.

Brent Bauknecht, the senior class president, presented the senior gift to Mount Union College President Richard Giese. The senior class gift will be used to construct a brick plaza at a site to be determined on the southwest corner of campus. The Class of 2006 made a record-breaking donation to this project. Each senior giving $150 will have a personalized brick at the plaza.

Bauknecht also handed the gavel to the incoming president for the Class of 2007, Jessica Nola of Industry, PA.

The 2006 Great Teacher Award was presented to Dr. William E. Cunion II, assistant professor of political science and chair of the Department of Political Science.

Aimee Bosworth and Bauknecht were recognized for being named Outstanding Senior Woman and Man respectively at the Spring Recognition Banquet held on April 3.

Back to Previous Page