Mount Union College Holds Annual Senior Recognition and Honors Convocation

April 15, 2010

Mount Union College held its annual Senior Recognition and Honors Convocation Thursday, April 19 honoring graduating seniors and underclass students who have excelled academically, displayed excellent leadership skills and shown dedication to the College and community through outstanding community service initiatives.

Nearly 70 awards were presented to deserving students, ranging from general to discipline-specific. The following students were honored:

  • The Black Student Union Service Award was presented to Kristal L. Slade, a senior psychology major of Youngstown.
  • The International Student Community Service Award and the Physics Faculty's Prize recognized Keiko Miyahara, a senior physics and astronomy major of Hiroshima, Japan
  • The Arthur Dimit Prize honored Heather F. Thomas, a senior art and Japanese major of Damascus.
  • The Doyle-Montagno Prize was awarded to Lindsay B. Dacre, a junior sociology major of Norwich.
  • The Laurie Kolenbrander Public Service Award recognized Sarah G. Cochran, a junior sociology major of Springfield.
  • The Chris Schuh Award went to Joseph N. Millings, a sophomore of Copley.
  • The Dean Taylor Leadership Prize was awarded to Rachael A. Rose, a sophomore communication studies and theatre major of Canton.
  • The Charles J. Ping Student Community Service Award honored Luke D. Messner, a sophomore philosophy and political science major of Dalton.
  • The Dean's Purchase Awards in Art recognized Brandi M. Hershey, a senior art and business administration major of West Salem; Kathleen R. Kovarik, a sophomore art major of Copley; Sarah M. Loudon, a senior art major of Salem, Anita M. Souders, a senior art major of Beloit and Jeremy B. Velliquette, a senior art major of Fremont.
  • Hershey was also the recipient of The Mary Evelyn Cook Weber Prize
  • The "Decade of Excellence" Prize was awarded to Pierre A. Garcon, a junior communication studies major of West Palm Beach, Florida.
  • The Marguerite "Peg" Lynn Freshman Award honored James E. Herbert III, a freshman of Sagamore Hills.
  • The Joseph Montgomery Leadership Prize was awarded to Bryson G. Davis, a junior biology major of Copley and Nickolas P. Parr, a junior physics and astronomy major of Kenton.
  • The Ken Wable Prize went to Maxwell T. Smith, a senior history major of Alliance.
  • The Corl James Zimmerman Award was presented to Joshua E. Henniger, a senior business administration major of Berea.
  • The Biology Faculty Award recognized Kevin J. Burls, a senior environmental biology major of Amherst.
  • The Dr. J and G.E. Brugger Pre-Med Award honored Joseph C. Rettig, a junior biochemistry major of East Palestine.
  • The Shumaker Physiology Prize was awarded to Robert M. Brucker, a senior biology major of Mt. Gilead.
  • The Alumni Chemistry Award was presented to Anthony D. Brewer, a junior biochemistry major of Painesville and Keith R. Miller, a senior chemistry major of Atwater.
  • The American Institute of Chemists Award and The Ullman Mathematics Prize honored A. Andrew Smith, a senior chemistry and mathematics major of Canton.
  • The Louis A. Pappenhagen Prize went to R. Sean Trevino, a senior biochemistry major of Sebring.
  • The Bertha H. Tsai Award was given to Lauren R. Brobeck, a senior biochemistry major of Salem.
  • The Robert I. Brainard, Jr. Communications Award recognized Kerri E. DiNarda, a senior media studies of Louisville and Matthew A. Mowery, a senior mathematics major of Salem.
  • The Cynthia L. Hepler Radio Award was presented to Jessica R. Eggan, a junior media studies major of Uhrichsville and Jeremy D. Miller, a junior media studies major of Toronto.
  • The Alfred Henry Ringwald Debate Prize honored Leland G. Spencer, a senior communication studies major of Massillon.
  • The Krahling Journalism Award went to Kate E. Schell, a sophomore media studies major of Sandy Lake, Pennsylvania and Alexandra K. Ulbricht, a freshman communication studies major of Louisville.
  • The Alumni Computer Science and Information Systems Prize was awarded to Matthew T. Miller, a senior information systems major of Marietta, Jason S. Prodonovich, a senior computer science major of Industry, Pennsylvania and Derek J. Selgo, a senior computer science major of Archbold..
  • The Robert E. Hillier Family Scholarship was given to Daniel A. Luketic, a junior business administration major of Rootstown and Justin A. Shaub, a senior business administration major of North Canton.
  • The Robert L. and Flora Curtis Kniveton Accounting Prize was awarded to Gina L. Donald, a senior accounting major of Youngstown, Chad V. Johnson, a senior accounting and business administration major of Ashtabula and Christina A. Robison, a senior accounting major of Louisville
  • Donald and Robison also received The Hubert R. Pinney Senior Award in the Department of Economics, Accounting and Business Administration.
  • The David Ellis Shively Sophomore Award went to Taylor R. Kavali, a sophomore business administration major of Hartville.
  • The Ethel Mellinger Award in Elementary Education was presented to Erin M. Mower, a senior early childhood education major of Wooster and Stephanie A. Sholtis, a junior middle childhood education major North Royalton.
  • The Phi Delta Kappa Secondary Education Award recognized Margo L. Bell, a senior writing major of Carrollton.
  • The Amelia Alexander Dillow Prize honored Aubrey L. Bowser, a senior English major of Beaver Falls, Pennsylvania.
  • The Eric A. and Mary W. Eckler English Prize was awarded to Jennifer L. Lozier, a senior English and physics and astronomy major of Salem.
  • The William H. McMaster, Jr. Senior English Prize recognized Jennifer K. Likes, a senior writing major of Cambridge and Erica J. Supers, a senior English and French major of North Ridgeville.
  • The Stephen Family Prize for Writing was awarded to Mackenzie A. Shay, a junior writing major of Kent.
  • The Mary Frost French Prize recognized Chelsea L. Dowey, a junior French major of Stow.
  • The Rufus Ruth Romance Language Prize was presented to Kyle D. Borkowski, a senior Spanish major of Elyria.
  • The George and Shirley Weimer Prize in Japanese honored Allison K. Vogel, a sophomore international studies major of Canfield.
  • The George and Shirley Weimer Prize in German went to Kohler T. Tipton, a senior German major of Cambridge.
  • The Geology Award was presented to Marco Finotello, a senior geology major of Kent and Emily B. Foley, a geology major of Westerville.
  • The Glenn E. Scott Prize in Paleontology was awarded to Andrew J. McFarland, a junior geology major of Strongsville and Ashley J. Snider, a senior geology major of Ravenna.
  • The Richard L. and Connie VanderMeulen Doyle Prize recognized Erica R. Luscre, a sophomore history major of Stow and Katherine R. Weaver, a senior history major of Perry.
  • The Fishel History Prize went to Jennifer L. Moreck, a senior history major of Kent.
  • The John E. and Helen W. Saffell Prize honored Victoria P. Snyder, a junior history major of Monaca, Pennsylvania.
  • The Daniel Kibler, MD Prize was awarded to Alicia A. Wendell, a junior athletic training major of Rome.
  • The Physical Education, Health, Sports Medicine and Sport Management Prize was presented to Michael T. Fatigante, a senior health and physical education major of Sewickley, Pennsylvania.
  • The Gordon L. Wable Memorial Prize recognized Derek J. Blanchard, a junior health and physical education major of Lake Zurich, Illinois.
  • The James E. Wuske Endowed Prize was awarded to Jeremy B. Velliquette, a senior art major of Fremont.
  • The Wilbur and Burdella Stuckey Carl Mathematics Prize honored Anna L. Hardy, a freshman biology major of Columbus; Amanda M. Jurkoshek, a freshman mathematics major of Middleburg Heights; Gina R. Rotuna, a freshman mathematics major of Alliance; and Kevin D. Watkins, a freshman of Ravenna.
  • The Music Faculty Award recognized Beatrice B. Petzinger, a senior music education major of Poland.
  • The Sophomore Choral Award was presented to Laura K. Jurasko, a junior music education major of Mingo Junction.
  • The Teeple-Krohn Prize honored Allison K. Flach, a sophomore early childhood education major of Painesville.
  • The American Bible Society Award was presented to Amanda E. Matson, a senior psychology major of North Canton.
  • The Oscar W. and Viola H. Dunn Bible Prize went to Timothy A. Elsey, a senior religious studies major of Uniontown.
  • The Charles and Ilene Hart Prize in Physics was awarded to Brian J. Oyer, a senior physics and astronomy major of Dalton.
  • The Judge Phillips Pre-Law Prize was awarded to Mary Ellen Ditchey, a junior philosophy and political science major of Warren.
  • The Political Science Award was given to Jennifer L. DeSantis, a junior political science major of Lewis Center.
  • The Kitzmiller Psychology Prize recognized Amanda E. Matson, a senior psychology major of North Canton and William F. Schumacher, a senior psychology major of Canton.
  • The Shea Zellweger Psychology Service Award went to Matson and Kristal L. Slade, a senior psychology major of Youngstown.
  • The William H. Porter, Jr. Sociology Award and the Sociology Senior Research Prize honored Kelli M. Kranek, a senior sociology major of Strongsville.
  • The Mount Union Players' Hall of Fame Award and the Dramatics Award were presented to Raechel E. Wegener, a senior theatre major of Toledo.
  • The George L. and Margaret Wagner King Prize for the Performing Arts was awarded to Michael J. Vince, a senior music performance major of Wintersville.

Also recognized were those inducted into Psi Kappa Omega, the all-college academic honor society.

Jessica E. Nola, the senior class president, presented the senior gift to Mount Union College President Richard Giese. The senior class gift will be used to renovate the bridge at the Campus Lakes. The Class of 2007 made a record-breaking donation to this project.

Nola also handed the gavel to the incoming president for the Class of 2008, Elizabeth Macura of Mentor.

The 2007 Great Teacher Award was presented to Sandra R. Ekstrand, assistant professor of economics, accounting and business administration.

Christina Zitko and Chad Johnson were recognized for being named Outstanding Senior Woman and Man respectively at the Spring Recognition Banquet held on April 17.

To The Top!