MOUNT UNION COLLEGE HOLDS ANNUAL SENIOR RECOGNITION AND HONORS CONVOCATION

April 15, 2010

ALLIANCE, Ohio - Several students received awards or prizes at Mount Union College's Annual Senior Recognition and Honors Convocation in the Mount Union Theatre Thursday, April 26.

In addition to the presentation of awards, senior class president Heather Lewis of Louisville announced the senior class gift, a gazebo which will be located by the College Lakes. Lewis also presented the senior class gavel to newly-elected president of the class of 2002, Krista Davis of Dover.
The following Mount Union students received awards or prizes

 

The Black Student Union Service Award

 

Kimberly A. Goodall

 
 

The Arthur Dimit Prize

 

Jessica N. Baughman

 
 

The Doyle-Montagno prize

 

Sherylynn Chapman

 
 

The International Student Community Service Award

 

Naho Omae

 
     

Keiko Tozawa

 
 

The Chris Schuh Award

 

Donte Rhodes

 
 

The Dean Taylor Leadership Prize

 

Vy P. Lam

 
 

The Tomsich Outstanding Junior or Senior Prize in Natural Science, Mathematics and Computer Science

 

Beth A. Bachofsky

 
 

The Laurie Kolenbrander Public Service Award

 

Christina H. Fitzpatrick

 
 

The Dean's Purchase Awards in Art

 

Alicia M. Mason

 
     

Jon V. Neal

 
     

Kara M. Stevic

 
     

Audrey E. Wells

 
 

The Mary Evelyn Cook Weber Prize

 

Danielle Cammuso

 
 

The Fred J. Haupt Senior Prize

 

Matthew P. LaVerde

 
 

The Marguerite "Peg" Lynn Freshman Prize

 

Shaun A. Spisak

 
 

The Joseph Montgomery Leadership Prize

 

Nick Cook

 
 

The Corl James Zimmerman Award

 

Keri J. Canning

 
 

The Brugger Pre-Med Award

 

Amy Glew

 
 

The Phi Sigma Award

 

Beth A. Bachofsky

 
     

Sara B. Mellinger

 
 

The Shumaker Physiology Prize

 

Justin W. Walley

 
 

The Alumni Chemistry Award

 

David R. Benson

 
     

Gina DeVault

 
 

The Bertha H. Tsai Award

 

Aik Teong Ooi

 
 

The Robert I. Brainard, Jr. Communications Award

 

Kimberly J. Goodall

 
 

The Cynthia L. Hepler Radio Award

 

Celeste M. Adduci

 
     

Jill C. Swansegar

 
 

Krahling Journalism Award

 

Rebecca J. Purdum

 
 

The Alumni Computer Science & Information Systems Prize

 

John S. Muirhead-Gould

 
     

Danielle A. Gram

 
 

The Robert E. Hillier Family Scholarship

 

Alana Bowers

 
     

Melinda A. Johnston

 
 

The Robert L. & Flora Curtis Kniveton Accounting Prize

 

James M. Carman, Jr.

 
 

The Senior Award in the Department of Economics, Accounting and Business Administration

 

Conor A. Darah

 
     

Charles D. Moore

 
     

Benjamin A. Papay

 
 

The David Ellis Shively Sophomore Award

 

Carrie Butler

 
     

Adam J. Starr

 
 

The Wall Street Journal Award

 

Benjamin A. Papay

 
 

The Amelia Alexander Dillow Prize

 

Jordan E. Hartung

 
 

The Ethel Mellinger Award in Elementary Education

 

Nichole L. Bereschik

 
 

The Secondary Education Award

 

Elizabeth A. Place

 
 

The Calliope Award in Art

 

Danielle Cammuso

 
 

The Calliope Award in Drama

 

Amanda J. Myers

 
 

The Calliope Award in Essay

 

Megan C. Dooling

 
 

The Calliope Award in Poetry

 

Jennifer M. Rose

 
 

The Calliope Award in Fiction

 

Jennifer M. Rose

 
 

The Eric A. & Mary W. Eckler English Prize

 

Aimee D. Hudok

 
 

The William H. McMaster, Jr. Senior English Prize

 

Heather B. Adams

 
 

The Stephan Family Prize for Writing

 

Jennifer M. Rose

 
 

The Dr. Vasile and Georgia Calesi French Prize

 

Katy S. Boyce

 
 

The Dr. Vasile and Georgia Calesi Spanish Prize

 

Brianne M. Kagarise

 
 

The Departmental Prize in German

 

Aaron Boley

 
 

The Departmental Prize in Japanese

 

Elizabeth Anne Bender

 
 

Mary Frost French Prize

 

Cameron J. Camp, IV

 
 

Rufus Ruth Romance Language Prize

 

Elissa Good

 
 

The Geology Award

 

Beau R. Brillhart

 
 

The Glenn E. Scott Prize in Paleontology

 

Sarah R. Westbrooks

 
 

The Richard L. and Connie VanderMeulen Doyle Prize

 

Joseph G. Metcalf

 
 

The Fishel History Prize

 

Jason W. Reith

 
 

The Judge Phillips Pre-Law Prize

 

Brooke T. Anderson

 
 

The Political Science Award

 

Jamie L. McMillen

 
 

The Wilbur & Burdella Stuckey Carl Mathemetics Prize

 

Steven W. Banks

 
     

Lindsay M. Dimon

 
     

Peter J. Dudek

 
     

Gina M. Grisola

 
     

Brian D. Keller

 
 

The Ullman Mathematics Prize

 

Matthew P. LaVerde

 
     

Elizabeth A. Place

 
 

The Lucile Brown Ketcham Prize

 

Erica D. Williamson

 
 

The Music Faculty Award

 

Erica D. Williamson

 
 

The Cecil T. Stewart Award

 

Amy L. Bush

 
 

The Teeple-Krohn Prize

 

Brianne M. Kagarise

 
 

Sophomore Choral Award

 

Rebecca J. Griffith

 
 

The Daniel Kibler, M.D. Prize

 

Melissa A. Sulin

 
 

The Physical Education and Health Prize

 

Garold L. Smeck, Jr.

 
 

The Gordon L. Wable Memorial Prize

 

Garold L. Smeck, Jr.

 
 

The Charles and Ilene Hart Prize in Physics

 

Charles B. Cerniglia

 
 

The Kitzmiller Psychology Prize

 

John M. Simpson

 
 

The Shea Zellweger Psychology Service Award

 

Deidre B. Philpott

 
 

The American Bible Society Award

 

Penelope J. Beachy

 
 

The Oscar W. & Viola H. Dunn Bible Prize

 

Ryan M. Collins

 
 

The William H. Porter, Jr. Sociology Award

 

Christina H. Fitzpatrick

 
 

The George L. & Margaret Wagner King Prize for the Performing Arts

 

Lara L. Hanson

 
 

The Mount Union Players' Hall of Fame Award

 

Eric A. Huss

 

 

Two additional groups of students also were recognized: those who were recently inducted into Psi Kappa Omega, the all-college academic honor society, and those students who have completed or are currently involved in either general, liberal studies or major-related honors projects during the 2000-01 academic year and are receiving Academic Honors.
Also, the recipient of Mount Union College's annual Great Teacher Award, Dr. Rebecca Stevens, assistant professor of sociology, was announced at the Honors Convocation.

To The Top!