Site Search Main Navigation Sub Navigation Page Content Utility Navigation

Mount Union College Holds Annual Senior Recognition and Honors Convocation

April 24, 2003

Mount Union College held its annual Senior Recognition and Honors Convocation on April 24 in the Mount Union Theatre.

 

The following students received awards:

 

The Black Student Union Service Award

 

Ronald E. Powers, II

 

Akron

 
 

The Arthur Dimit Prize

 

Daniel C. McGee

 

Brook Park

 
 

The Doyle-Montagno Prize

 

Jessica L. Risko

 

Louisville

 
 

The International Student Community

         
     

Yuka Jonen

 

Japan

 
     

Fumin Yang

 

China

 
 

The Laurie Kolenbrander Public Service Award

         
     

Rebecca Hovanec

 

Canfield

 
 

The Chris Schuh Award

 

Jesse S. Clum

 

Greenville

 
 

The Dean Taylor Leadership Prize

 

Michelle M. Marchand

 

Niles

 
 

The Tomsich Outstanding Junior or Senior

         
 

Prize in Natural Science, Mathematics, and Computer Science

         
     

Gina M. Grisola

 

Beaver Falls, PA

 
 

The Dean's Purchase Awards in Art

 

Leah J. Graham

 

Dover

 
     

Autumn L. Kaufman

 

Dover

 
     

Alexis M. Nile

 

Newel

 
     

Matt S. Schnauber

 

Springboro

 
     

Kara M. Stevic

 

Wooster

 
     

Drew D. Timothy

 

Wooster

 
 

The Mary Evelyn Cook Weber Prize

 

Erica M. Raby

 

Ashland

 
     

Renee R. Walker

 

Bexley

 
 

The Decade of Excellence Prize

 

Randell W. Knapp

 

Kent

 
 

The Marguerite Peg Lynn Freshman Award

         
     

Scott J. Casto

 

Uniontown

 
 

The Joseph Montgomery Leadership Prize

 

Larry E. Kinnard, Jr.

 

Alliance

 
 

The Corl James Zimmerman Award

 

Joshua E. Liddell

 

Bemus Point

 
     

Nikki Scarpitti

 

Sebring

 
 

The Biology Faculty Award

 

Amanda L. Farley

 

Alliance

 
 

The Dr. J. and G.E. Brugger Pre-Med Award

         
     

Rachael N. Blasiman

 

East Rochester

 
 

The Shumaker Physiology Prize

 

Rebecca Sears

 

Jeromesville

 
 

The Alumni Chemistry Award

 

Katharine E. Kahl

 

Burghill

 
 

American Institute of Chemists Award

 

Kimberly C. Markert

 

Hartville

 
 

The Louis Pappenhagen Prize

 

Melinda Clark

 

Beliot

 
 

The Bertha H. Tsai Award

 

Lydia J. Bell

 

Garrettsville

 
 

The Robert I. Brainard, Jr.

         
 

Communications Award

 

Brenda A. Hruska

 

Berea

 
     

Colleen Wheeler

 

Broadview Heights

 
 

The Cynthia L. Hepler Radio Award

 

Amanda S. Bates

 

Massillon

 
     

Jennifer M. Todd

 

East Liverpool

 
 

The Krahling Journalism Award

 

Laura F. Vesco

 

Uniontown

 
 

The Alumni Computer Science and

         
 

Information Systems Prize

 

Christopher J. Coffin

 

Elyria

 
     

Gina M. Grisola

 

Beaver Falls, PA

 
     

Audrey E. Wells

 

Park Hills, KY

 
 

The Robert E. Hillier Family Scholarship

         
     

Carla S. Conant

 

Akron

 
     

Scot W. Gill

 

Canton

 
     

Jennifer L. Hoffman

 

Garrettsville

 
 

The Robert L. and Flora Curtis

         
 

Kniveton Accounting Prize

 

Amanda L. Schaub

 

Orwell

 
 

The Senior Award in Economics, Accounting and Business Administration

         
             
     

Adam J. Starr

 

Wooster

 
 

The David Ellis Shively Sophomore Award

         
     

Mark J. Heltzel

 

Cochranton, PA

 
 

The Wall Street Journal Award

 

Carrie Butler

 

Sugarcreek

 
 

The Ethel Mellinger Award in Elementary Education

         
     

Melissa Lott

 

Cortland

 
 

The Phi Delta Kappa Secondary Education Award

         
     

Melanie M. McMaster

 

Chardon

 
 

The Amelia Alexander Dillow Prize

 

Abby K. Hardin

 

Sagamore Hills

 
 

The Eric A. and Mary W. Eckler English Prize

         
     

Emily M. King

 

Eustis, FL

 
     

Rachael A. King

 

Eustis, FL

 
 

The William H. McMaster, Jr. Senior English Prize

         
     

Carrie A. Coon

 

Norton

 
 

The Stephan Family Prize for Writing

 

Rachel B. Rokosky

 

Canton

 
 

The Mary Frost French Prize

 

Kristin Daugherty

 

Berea

 
     

Rachel A. Hampu

 

Alliance

 
     

Courtney M. Nameth

 

Valley City

 
 

The Rufus Ruth Romance Language Prize

 

Melissa J. Fleming

 

Delaware

 
     

Allan P. Sweet

 

Akron

 
 

The George and Shirley Weimer Prize in German

         
     

Dean R. Batke

 

North Royalton

 
 

The George and Shirley Weimer Prize in Japanese

         
     

Christen N. Dobson

 

Aliquippa, PA

 
     

Caroline B. Pintner

 

North Royalton

 
 

The Harold R. Dillow Geology Prize

 

Michael Z. Bitto

 

Hinckley

 
     

Joshua T. Sigler

 

Smithville

 
 

The Glenn E. Scott Prize in Paleontology

 

Sarah R. Russ

 

Sagamore Hills

 
 

The Richard L. and Connie VanderMeulen Doyle Prize

         
     

Dawn E. Dorsey

 

Alliance

 
     

Ryan T. Krieg

 

Orwell

 
 

The Fishel History Prize

 

Emilia S. Boehm

 

Alliance

 
 

The John E. and Helen W. Saffell Prize

 

Kelly L. Wilson

 

Niles

 
 

The Daniel Kibler, M.D. Prize

 

Nicole Timan

 

Seven Hills

 
 

The Physical Education and Health Prize

 

Tina E. Benner

 

North Benton

 
 

The Gordon L. Wable Memorial Prize

 

Shaun A. Spisak

 

Sagamore Hills

 
 

The Wilbur and Burdella Stuckey Carl Mathematics Prize

         
     

Keaton M. Bullen

 

New Springfield

 
     

Jai Govindani

 

Thailand

 
     

Matthew J. Oberly

 

Minerva

 
     

Amber D. Wallace

 

Jewett

 
 

The Ullman Mathematics Prize

 

James S. Hack

 

Arnold, MD

 
     

Mairen M. Henriksen

 

Medina

 
 

The Lucile Brown Ketcham Prize

 

Youssef M. Hamid

 

Chagrin Falls

 
     

Jason E. Morris

 

Ravenna

 
 

The George L. and Margaret Wagner King Prize for the Peforming Arts

         
     

Danielle C. Shaub

 

North Canton

 
 

The Music Faculty Award

 

Rebecca J. Carter

 

Waynesburg

 
     

Rebecca J. Purdum

 

North Canton

 
 

The Sophomore Choral Award

 

Mindy K. Smith

 

Canton

 
 

The Cecil T. Stewart Award

 

Kristen E. Dobish

 

New Wilmington, PA

 
 

The Teeple-Krohn Prize

 

Heather A. Cowie

 

Wakeman

 
 

The American Bible Society Award

 

Justin L. Coleman

 

Robertsville

 
 

The Oscar W. and Viola H. Dunn Bible Prize

 

Adrienne J. Spillar

 

Avon

 
 

The Charles and Ilene Hart Prize in Physics

 

James S. Hack

 

Arnold, MD

 
 

The Physics Faculty's Prize in Physics

 

Brian D. Keller

 

Huron

 
 

The Judge Phillips Pre-Law Prize

 

Andrew B. Lattanner

 

Granger

 
 

The Political Science Award

 

Jared L. Wilson

 

Ravenna

 
 

The Kitzmiller Psychology Prize

 

Karla A. Devlin

 

Youngstown

 
 

The Shea Zellweger Psychology Service Award

         
     

Charlotte Bates

 

Massillon

 
     

Roland J. DeMonte

 

Dennison

 
 

The William H. Porter, Jr Sociology Award

         
     

Jennifer D. Fraser

 

Alliance

 
 

The Sociology Senior Research Prize

 

Jennifer D. Fraser

 

Alliance

 
 

The Dramatics Award

 

Carrie A. Coon

 

Norton

 
 

The Mount Union Players' Hall of Fame Award

         
     

Rebecca J. Purdum

 

North Canton

 
     

Matthew M. Sirocky

 

Brook Park

 

 

Two additional groups of students were recognized: those who were recently inducted into Psi Kappa Omega, the all-college academic honor society, and those students who have completed or are currently involved in either general, liberal studies or major-related honors projects during the 2002-2003 academic year and are receiving academic honors.
The 2003 senior class president, Melanie McMaster of Chardon, presented the senior class gift to Mount Union College President Jack Ewing. The class raised money to fund a brick walkway to the campus lakes.
The recipient of the Great Teacher Award, Jeff Smith, instructor of
psychology, was announced at the convocation.

 

 

Dr. Martin Horning leads the procession into the Mount Union Theatre.

Dr. Martin Horning leads the procession into the Mount Union Theatre.

 

 

 

 

The seniors proceed into convocation, dressed in caps and gowns.

The seniors proceed into convocation, dressed in caps and gowns.

 

 

 
 

 

Underclassmen, as well as seniors, received awards at the convocation.

Underclassmen, as well as seniors, received awards at the convocation.

 

 

 

 

President Jack Ewing congratulates a student receiving an award.

President Jack Ewing congratulates a student receiving an award.

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Previous Page