Mount Union Holds Annual Senior Recognition and Honors Convocation

April 27, 2009

Dr. Patricia DravesMount Union College held its annual Senior Recognition and Honors Convocation Thursday, April 23 honoring graduating seniors and underclass students who have excelled academically, displayed excellent leadership skills and shown dedication to the College and community through outstanding community service initiatives.

Awards were presented to deserving students, ranging from general to discipline-specific.  The following students were honored:

  • The Arthur Dimit Prize honored Christina E. Best, a sophomore communication major of Aurora.
  • The Black Student Union Service Award was presented to Megan A. Carlisle, a senior political science major of Cleveland Heights.
  • The Black Student Union Outstanding Senior Award honored Robert Martin, an exercise science major of Wintersville.
  • The Doyle-Montagno Prize was awarded to Mason P. Schmidt, a junior political science major of Salem.
  • The International Student Community Service Award recognized Hiroyuki Itoh, a freshman of Saitama-ken, Japan and Shinya Shiozaki, a senior middle childhood education major of Nishinoomote-shi, Japan.
  • The Laurie Kolenbrander Public Service Award recognized Hattie B. Newman, a senior business administration major of Alliance.
  • The Chris Schuh Award went to Justin A. Lutz, a junior mathematics major of Bloomville.
  • The “Decade of Excellence “ Prize honored Cecil C. Shorts III, a junior health and physical education major of Cleveland Heights.
  • The Dean Taylor Leadership Prize was awarded to Bradley E. Kerstetter, a sophomore business administration major of Louisville.
  • The Charles J. Ping Student Community Service Award honored Alexandra K. Ulbricht, a junior communication major of Louisville.
  • The Maria Leonard Book Award went to Laura K. Jurasko, a senior music education major of Mingo Junction.
  • National Cabinet of Mount Union Women scholarships were awarded to Laura B. Ambrose, a junior psychology major of Navarre; Ellen N. Avsec, a junior English: writing major of Twinsburg; Nicole M. Baka, a junior health major of Streetsboro; Ralena M. Bevington, a senior music education of East Canton; Stephanie L. Cain, a senior English: literature major of Akron; Teale N. Harold, a junior political science major of North Canton; Virginia A. Landis, a junior English: writing major of New Springfield; Amanda M. Leigh, a junior middle childhood education major of Avon; Caitlin R. Lewis, a junior early childhood education major of Homeworth; Gina M. Mayer, a sophomore early childhood education major of Alliance; Amanda R. Moore, a sophomore international business and economics major of Independence; Stephanie G. Negrelli, a senior history major of Chagrin Falls; Anh Ngo, a senior accounting major of Hanoi, Vietnam; Kelli A. Paugh, a senior art major of Barberton; Megan R. Self, a junior communication major of Massillon; Alexandra S. Tabor, a junior self-defined interdisciplinary studies major of Lakewood; and Margaret A. Zronek, a sophomore exercise science major of Solon.
  • The Dean's Purchase Awards in Art recognized Lauren Dennis, a senior art major of Sagamore Hills; Andrew D. Johnson, a senior mathematics major of Lisbon; Kathleen R. Kovarik, a senior art and Japanese major of Copley; Jennifer A. Peteya, a senior art and geology major of North Canton; and Nicole M. Tranchita, a senior media computing major of Chesterland.
  • The Mary Evelyn Cook Weber Prize went to Candace D. Cheuvront, a junior art major of Minerva.
  • The Biology Faculty Award honored Amanda M. Gula, a senior biology major of Clinton, PA.
  • The Dr. J. and G.E. Brugger Pre-Med Award was given to Anna L. Hardy, a senior biology major of Columbus.
  • The Alumni Chemistry Award was presented to Elizabeth J. Herman, a senior biochemistry major of Wapakoneta and Eric J. Popczun, a junior chemistry major of Streetsboro.
  • The American Institute of Chemists Award honored Rebecca H. Unkefer, a senior chemistry major of East Rochester.
  • The Louis A. Pappenhagen Prize went to Anne Marie Rogan, a senior chemistry major of Highland Heights.
  • The Bertha H. Tsai Award was given to Emily L. Wagner, a junior chemistry major of Minerva.
  • The Robert I. Brainard, Jr. Communications Award recognized Angela M. LoBue, a senior media studies major of Brooklyn and Kate E. Schell, a senior media studies major of Sandy Lake, PA.
  • The Krahling Journalism Award went to Jesse A. Meade, a freshman communication major of Carroll.
  • The Alumni Computer Science and Information Systems Prize was awarded to Justin A. Brew, a senior computer science major of Mentor.
  • The Outstanding Criminal Justice Students Award was presented to Dustin L. Rambacher, a senior criminal justice major of Loudonville.
  • The Robert E. Hillier Family Scholarship was given to Andrew K. McClain, a senior business administration major of Newark; Todd J. Ruggles, a junior accounting major of Minerva; Daniel R. Schrader, a junior accounting major of Uniontown; and Jennifer M. Senskey, a junior business administration major of Pierpont.
  • The David Ellis Shively Sophomore Award went to Andrew C. Stachnik, a business administration major of Avon.
  • The Hubert R. Pinney Senior Award in the Department of Economics, Accounting and Business Administration honored Sidra Gulzar, an accounting major of Alliance and Jenna L. Patterson, a senior business administration major of Industry, PA. Gulzar also received The Robert L. and Flora Curtis Kniveton Accounting Prize.
  • The Ethel Mellinger Award in Elementary Education was presented to MaryElizabeth Crawford, a senior middle childhood education major of Warren and Melissa A. Shuttic, a senior early childhood education major of Warren.
  • The Phi Delta Kappa Secondary Education Award recognized Adam J. Thomas, a senior mathematics major of Sullivan.
  • The Amelia Alexander Dillow Prize honored Stephanie L. Cain, a senior English: literature major of Akron.
  • The Eric A. and Mary W. Eckler English Prize was awarded to Margaret A. Morgan, a senior French and English: literature major of Akron.
  • The William H. McMaster, Jr. Senior English Prize and The Philosophy Prize recognized John P. Gallo, an English: literature and philosophy major of Lisbon.
  • The Stephen Family Prize for Writing was awarded to Ryan J. Conatti, a senior English: writing major of Mentor.
  • The John E. and Helen W. Saffell Prize went to Benjamin B. Russell, a junior history major of Columbus.
  • The Mary Frost French Prize recognized Alicia L. Andreani, a senior French major of Alliance and Jenna R. Rinzella, a senior French major of Warren.
  • The Rufus Ruth Romance Language Prize was presented to Christine K. Chandler, a senior Spanish major of Perry and Jennifer L. Gentzel, a senior French and Japanese major of Wexford, PA.
  • The George and Shirley Weimer Prize in German went to Tod R. Booth, a senior German and international business and economics major of Middletown and Luke S. Henderson, a senior German and international business and economics major of Canfield.
  • The George and Shirley Weimer Prize in Japanese honored Melody R. Brown, a sophomore Japanese major of Medina and Patrick R. McGarvey, a sophomore Japanese and international business and economics major of Dover, PA.
  • The Geology Award was presented to Joshua T. Maurer, a senior geology major of Dover.
  • The Glenn E. Scott Prize in Paleontology and The Harold R. Dillow Geology Prize were awarded to Jennifer A. Peteya, a senior art and geology major of North Canton.
  • The Richard L. and Connie VanderMeulen Doyle Prize recognized Ashley A. Biggins, a junior history major of Spencer and Miranda L. Miller, a sophomore history major of Willoughby.
  • The Fishel History Prize went to Edward H. Mackiewicz, a junior history major of Cortland.
  • The Daniel Kibler, MD Prize was awarded to Steven L. Lintern, a junior athletic training major of Mansfield.
  • The Physical Education, Health, Sports Medicine and Sport Management Prize was presented to Jonathan A. Zak, a senior health and physical education major of Richfield.
  • The Gordon L. Wable Memorial Prize recognized Ehrich R. Zollinger, a junior health and physical education major of South Dayton, NY.
  • The International Studies Award was presented to Willmetta C. Warholyk, a senior international studies major of Highland Heights.
  • The Wilbur and Burdella Stuckey Carl Mathematics Prize honored freshmen Kourtney R. Betler of Minerva; Xinru Cai of Huibei Province, China; Kristin L. Curtis of Canton; Rebecca E. Jackson of North Royalton; and Giang Nguyen of Ho Chi Minh City, Vietnam.
  • The Ullman Mathematics Prize went to Kevin R. Lowe, a senior mathematics major of Aurora and Gregory M. Micheli, a senior mathematics and physics and astronomy major of Upper Sandusky.
  • The Music Faculty Award recognized Laura K. Jurasko, a senior music education major of Mingo Junction.
  • The Sophomore Choral Award was presented to Daniel C. Huston, a mathematics major of Salem.
  • The Cecil T. and Marian H. Stewart Award honored Ralena M. Bevington, a junior music education major of Minerva.
  • The Teeple-Krohn Prize was awarded to Willow F. DiGiacomo, a junior music education major of Minerva.
  • The American Bible Society Award was presented to Sarah E. Stuckey, a senior religious studies major of Perrysburg.
  • The Oscar W. and Viola H. Dunn Bible Prize went to Brian G. West, a senior eligious studies major of Mount Clemens, MI.
  • The Charles and Ilene Hart Prize in Physics was awarded to Zachary D. Barker, a senior physics and astronomy major of Alliance and Gregory M. Micheli, a senior mathematics and physics and astronomy major of Upper Sandusky.
  • The Physics Faculty’s Prize in Physics went to Benjamin R. Thompson, a senior physics and astronomy major of Alliance.
  • The Political Science Award was given to Matthew T. Hrubey, a junior political science major of Berea.
  • The Center for Public Service Award honored Jennifer L. Shaffer, a junior political science major of Massillon and Callie I. Zurz, a junior political science major of Uniontown.
  • The Judge Phillips Pre-Law Prize was awarded to Harrison W. Markel, a junior philosophy major of Kingsville and Jesse J. Shamp, a junior political science major of Monaca, PA.
  • The Kitzmiller Psychology Prize recognized Rebekah L. Deppert, a senior psychology major of Avon and Karen L. Rudibaugh, a senior psychology and sociology major of Lisbon.
  • The Shea Zellweger Psychology Service Award went to Melissa C. Turk, a senior psychology major of Willowick.
  • The William H. Porter, Jr. Sociology Award honored Kendall J. Koons, a senior sociology major of Bucyrus; Derek J. Mason, a senior sociology major of Salem; and Ashley N. Matthews, a senior sociology major of Hanoverton.
  • The Sociology Senior Research Prize was awarded to Mason, Matthews, and Rachael S. Liggett, a psychology and sociology major of Suffield.
  • The Dramatics Award went to Julia L. Chereson, a senior theatre major of Nova.
  • The George L. and Margaret Wagner King Prize for the Performing Arts honored Maria L. Fesz, a senior music performance major of North Olmsted.

Students were also recognized for being selected to Who's Who Among Students in American Universities and Colleges for 2009, for being inducted into Sophomore Service Honorary and Blue Key Honorary and for receiving Alpha Lambda Delta senior certificates.

Kendall Koons passes the gavel to Logan Erwin, Class of 2010 presidentKendall Koons, senior class president, presented the senior gift to Mount Union College President Richard Giese, which will be used toward the first floor lounge project, part of the planned renovations to the Timken Physical Education complex. Koons also handed the gavel to the incoming president for the Class of 2010, Logan Erwin. 

The 2009 Great Teacher Award was presented to Dr. Peter Schneller, associate professor of education.

Lindsey Coyle and Greg Micheli were recognized for being named Outstanding Senior Woman and Man respectively.

To The Top!